Czołg German Panther Type G od marki Heng Long to model drugiej generacji. Jego producent specjalizuje się w tworzeniu modeli wojennych, dlatego też czołg Panther został bogato wyposażony w szereg efektów dźwiękowych i świetlnych, a całość wiernie odwzorowuje wygląd rzeczywistych pojazdów walczących na froncie.

Czołg German Panther – pierwsze wrażenia

Po otwarciu pudełka znajdziemy: 

  • model czołgu German Panther, 
  • akumulator, 
  • ładowarkę sieciową, 
  • instrukcję obsługi, a także sporo dodatkowych akcesoriów, dzięki którym korzystanie z pojazdu staje się jeszcze ciekawsze. Należą do nich: naklejki, dodatkowe elementy zewnętrzne, figurka czołgisty, olej do wytwornicy dymu oraz opakowanie plastikowej amunicji.


Czołg dociera do nas w tak zwanej wersji RTR. Oznacza to, że jest w całości zmontowany i gotowy do jazdy od razu po wyjęciu z pudełka. Wymiary i waga czołgu sprawiają, że od razu mamy wrażenie, że nie mamy do czynienia ze zwykła plastikową zabawką, lecz z solidnie wykonanym i precyzyjnie odwzorowanym pojazdem wojennym.

Przed jazdą oczywiście ładujemy akumulator, a w nadajniku umieszczamy 8 baterii AA. Baterie trzeba zakupić oddzielnie, ponieważ nie są dołączone do zestawu.

Podstawowe i zaawansowane funkcje czołgu German Panther – jak sprawdzają się w praktyce?

Po zamontowaniu wszystkich akcesoriów możemy wreszcie sprawdzić, jak nasz pojazd sprawdza się w boju. Za pomocą dołączonego do zestawu radia mamy możliwość sterowania czołgiem do około 50-ciu metrów.


Gotowy do walki sprawnie porusza wieżą i lufą (na boki oraz w dół i w górę), jednocześnie prezentując efekty świetlne i dźwiękowe. Już przy pierwszej próbie z łatwością pokonuje napotkane przeszkody takie jak większe, płaskie kamienie, kawałki drewna, czy też piach i nierówną powierzchnię trawnika. Amortyzowane zawieszenie (każde koło ma swój własny amortyzator), metalowe elementy czołgu czyli gąsienice, przekładnia i koła napędowe radzą sobie z przeszkodami bez zarzutu. Pojazd okręca się wokół własnej osi, dzięki czemu szybko i sprawnie zmieniamy kierunek jazdy. Czołg porusza się z prędkością około 6 km/h. Podczas manewrów uruchamiamy przetwornicę i z dwóch kominów zaczyna unosić się dym.

Czas na pierwsze strzały. Dołączona do zestawu plastikowa amunicja służy jako niszczycielskie działo, którym mamy zamiar trafić w upatrzony cel. Tym razem jest to tekturowa tarcza. Sześciomilimetrowe kulki mogą być wystrzeliwane nawet na odległość 25 metrów, dzięki czemu zabawa jest jeszcze bardziej satysfakcjonująca. Dodatkowa symulacja odrzutu czołgu sprawia, że wystrzał z armaty wygląda jeszcze bardziej realistycznie. Zasobnik pozwala nam na wykonanie 40 strzałów, co jest naszym zdaniem zupełnie wystarczające.

Całkiem wytrzymały akumulator utrzymuje maszynę w ruchu przez maksymalnie 60 minut. Należy jednak pamiętać, że przy włączonej przetwornicy dymu czas jazdy nieco się skraca. Ponowne naładowanie akumulatora do pełna zajmuje około 5-ciu godzin.

Czołg German Panther jest wyposażony w zaawansowany procesor dźwiękowy. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że pojazd wydaje realistycznie dźwięki, którymi możemy sterować z poziomu radia. Słyszymy między innymi dźwięk odpalania i gaszenia silnika, dźwięk wystrzału z działa czy też strzelania z karabinu maszynowego. Dodatkowo mamy możliwość regulowania poziomu głośności wszystkich dźwięków. Wszystko to sprawia, że zabawa tym modelem jest bardzo satysfakcjonująca zarówno dla młodszych, jak i starszych fanów militariów.

Jak udało nam się sprawdzić manewry czołgiem Panther można wykonywać jednocześnie kilkoma czołgami. Za sprawą aparatury 2.4 GHz sterowanie pojazdem odbywa się płynnie i nie ma problemu z zakłóceniami.

Model German Panther to świetna propozycja dla fanów militariów i nie tylko. Zabawa czołgiem jest wciągająca, a funkcje oddające realizm prawdziwych pojazdów walczących na froncie sprawiają, że można poczuć się jak na prawdziwym polu bitwy.